fbpx

Dijabetesno stopalo je jedna od najozbiljnijih komplikacija šećerne bolesti.

Dijabetes je bolest od koje trenutno samo u Srbiji boluje oko 710.000 ljudi prema evidenciji ,,Batuta“

.

Dakle, radi se o broju obolelih koji su evidentirani, a nažalost, postoje i oni koji nisu evidentirani i koji još uvek nisu otkrili da boluju od ove podmukle bolesti.

Komplikacije ove bolesti su brojne i nimalo se nije lako izboriti sa njima. Zato se preporučuje da treba preduzeti sve potrebne mere kako komplikacije ne bi nastupile. Prevencija na prvom mestu!

Dijabetesno stopalo

Česte posledice dijabetesa su:

  • Retinopatija
  • Dijabetesno stopalo
  • Makrovaskularne komplikacije
  • Nefropatija
  • i druge

Dijabetesno stopalo

Dijabetesno stopalo je jedna od najtežih komplikacija Dijabetesa. Predstavlja skup koštanih i mekotkivnih promena na stopalu. Arterije nogu su podložne arteriosklerozi kao komliplikaciji ove bolesti. Upravo zbog oboljenja arterija nogu dolazi do pojave dijabetesnog stopala.

Usled pojave ove posledice veoma je važno voditi računa da ne dodje do infekcije. Uglavnom oboleli od dijabetesa su i upoznati sa činjenicom da moraju posebnu pažnju posvetiti svojim stopalima. Ne smete zanemariti nijednu ranicu koja se pojavi. Dakle, preporučuje se dodatna higijena i dodatna pažnja prilikom održavanje iste. To znači da obavezno morate voditi računa da stopala ne budu vlažna i da ih dobro osušite uvek. Preventivne preglede stopala obavezno morate uključiti u svakodnevnu rutinu jer samo tako vam ništa neće promaći.

Vodite računa o obući. Vašim stopalima je potrebno rasterećenje, tako da neudobna obuća u kojoj će vam se noga znojiti ne samo da nije preporučljiva, već može ozbiljno ugroziti vaše zdravlje.

Koža dijabetičara ne može zadržati vlagu, pa je pojava suve kože koja svrbi i peruta se česta pojava. Ponekad su promene na koži tog tipa i prvi simptom pojave dijabetesa, a neretko su i posledica dijabetesa zbog oštećenja nerava. 
Obratite pažnju, reagujte blagovremeno da ne dodje do posledica.

Dijabetesno stopalo u krajnjem slučaju dovodi do gangrene. Međutim, u početku, manifestuje se u vidu čireva i deformiteta stopala, a nekroza i gangrena su teži oblici ove komplikacije.

Dijetetski suplementi i da li mogu pomoći?

Dijetetski suplementi tj. dodaci ishrani su prirodna rešenja, koja se kod onih bolesnika kod kojih je već došlo do nastupanja posledica koriste uz redovnu lekarsku terapiju kako bi ublažili postojeće komplikacije.

Dijetetski suplement kao što su Regulex kapsule, snižava nivo šećera u krvi, stimuliše lučenje i smanjuje rezistenciju ne dejstvo insulina, smanjuje nivo ukupnog holesterola i triglecira i sprečava nastanak komplikacija. Takođe, doprinosi kvalitetu života i ublažava nastupile komplikacije.

Takođe je važno da je dijetetski suplement standardizovan, što bi značilo da svaka kapsula ima istu količinu aktivne materije. Više o sastavu Regulexa možete pročitati OVDE.

Ono što nikako ne smemo zaboraviti je da svaki bolesnik mnogo može pomoći sam sebi prvenstveno vodeći računa o svojim navikama i kontrolišući svoju primarnu bolest. Dijabetes je hronično oboljenje i sa njim se mora živeti. Međutim, na vama je da odredite pravac u kome ćete ići. Vodite računa o ishrani, uključite fizičku aktivnost, regulišite telesnu težinu i prvenstveno kontrolišite dijabetes i masnoće.

Naravno, budite uporni i istrajni jer cilj nije lako dostići, ali je moguće!

Više naših tekstova možete pročitati OVDE