fbpx

Šta je ketoacidoza u šećernoj bolesti i zašto je opasno kada mokraća miriše na aceton?

Često čujemo izraze kao što su acetonska tela, ketoacidoza, puferi krvi, bikarbonati, acetil Co A, krebsov ciklus, itd.

Znamo da su to poremećaji koji mogu dovesti i naš život u pitanje. Međutim, šta je ketoacidoza i zasto nastaje, i kakve to veze ima sa dijabetesom, tj šećernom bolešću?

Naime, acetonska tela su aceton, acetosirćetna i beta hidroksibuterna kiselina. Dakle kiseline su u pitanju. Te kiseline služe kao izvor energije u našem organizmu. Naročito su bitne za funkciju mozga jer mozak koristi iskljucivo glukozu kao izvor energije. Mišići i srce su takodje tkiva koja ih koriste kao dodatnu energiju. Dakle, acetonska tela su značajna našem organizmu, ali u veoma malim koncentracijama. Ona predstavljaju svojevrsnu preraspodelu energije, jer nastaju iz masti i idu tamo gde masti ne mogu dopreti.

ketoacidoza i dijabetes

Kada nastaje problem?

Problem nastaje kada u ćeliji nema glukoze, a kada to u ćeliji nema glukoze?

Nema je kada gladujemo, kada jedemo samo masti i proteine bez šećera. Najčešći problem kada nemamo glukozu u ćeliji je šećerna bolest, jer se tada glukoza nalazi u krvi a ne u ćeliji.

Nema glukoze i to dovodi do toga da se blokiraju normalni metabolički procesi u organizmu, te se stvara ogormna količina acetonskih tela. Organizam ove kiseline ne može iskoristiti u toj količini i one se gube putem mokraće. Zato pacijenti osećaju da im mokraća miriše na aceton. To je često prvi simptom koji ih dovede lekaru.

Miris acetona u mokraći je ozbiljan problem, jer te kiseline kada se nadju u moraći su već ozbiljno poremetile ph krvi i to je relativno urgentno stanje u medicini koje se mora rešavati.

Ukoliko pacijent uzima terapiju, a oseti miris acetona u mokraći, to je znak veoma loše regulacije nivoa šećera u krvi koja je i dovela do ove opasne akutne komlikacije.

Dakle, ako osetite miris acetona u urinu, ili gladujete, ili ste na mesnoj dijeti, ili imate dijabetes koji nije pravilno regulisan. Javite se lekaru u svakom slučaju i pravilno uzimajte vašu terapiju. Pokušajte da imate optimalnu glikoregulaciju, jer akutne komplikacije vode u hronične, koje nisu tako burne ali ih ne osetimo na vreme i obično je već kasno da ih lečimo kada do njih dodje.

 

Doc. dr Andrej Veljković